GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (3)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (926)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (211)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-POLAR GC Columns
Redefine your expectations for high-polarity GC columns with the Thermo Scientific TraceGold TG-POLAR Columns
| Max. Temperature | 260/275°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-Polar |
| Polarity | Highly Polar |
| USP Type | G8, G48 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIRALDEX™ A-DA Capillary GC Column, df 0.12 μm
Good for separations of heterocyclic amines.
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB-35 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Useful for analyses of polar compounds because they are retained longer relative to non-polar compounds.
| Max. Temperature | 0°C to 300°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Length (Metric) | 30 m |
| Packing Material | Poly(35% diphenyl/65% dimethyl siloxane) |
| Polarity | Non-Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.25 μm |
| USP Type | G42 |
| Product Line | SPB |
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL59 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Designed for the analysis of neutral and moderately basic analytes.
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-ILPAH Capillary GC Column, df 0.05 μm
Designed for the analysis of polycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs)
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIRALDEX™ B-PM Capillary GC Column, df 0.12 μm
General-purpose column used for the separation of acids, alcohols, barbitals, diols, epoxides, esters, hydrocarbons, ketones, lactones and terpenes
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-1301MS GC Columns
Provides low-bleed, excellent reproducibility and column-to-column consistency even with sensitive detectors like ECDs and MS.
| Max. Temperature | 260/280°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-1301 MS |
| Polarity | Mid-Polar |
| USP Type | G43 |
Thermo Scientific™ TRACE™ TR-5MS GC Columns, 0.25μm, 0.25mm I.D., 30m length
Thermo Scientific™ TRACE TR-5MS GC Columns feature a popular GCMS phase for many applications.
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL100 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Designed for the analysis of neutral and polarizable (contain double and/or triple C-C bonds) analytes.
| Max. Temperature | Subambient to 230°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | 1,9-Di(3-vinylimidazolium)nonane bis(trifluoromethylsulfonyl)imide |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.20 μm |
| USP Type | None |
| Product Line | SLB |
Thermo Scientific™ TRACE™ TR-FAME GC Columns
For separation of cis/trans isomers and FAMEs with various degrees of unsaturation, choose this low-bleed, high-polarity column optimized for FAME analysis.
| Max. Temperature | 250/260°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Trace™ TR-FAME |
| Polarity | Polar |
| Product Line | TRACE |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-1 Capillary GC Column, df 3 μm
Used for traditional general purpose applications, where a non-polar column is required.
| Max. Temperature | -60°C to +300°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Poly(dimethyl siloxane) |
| Polarity | Non-Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 3 μm |
| USP Type | G1, G2, G9 |
| Product Line | SPB |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-5 Capillary GC Column, df 5 μm
Non-polar general purpose column provides primarily a boiling point elution order with a slight increase in selectivity, especially for aromatic compounds.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Packing Material | Poly(5% diphenyl/95% dimethyl siloxane) |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 5 μm |
| Product Line | SPB |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIRALDEX™ B-TA Capillary GC Column, df 0.12 μm
Exhibits high selectivity for oxygen-containing analytes in the form of alcohols, ketones, acids, aldehydes and lactones.
MilliporeSigma™ Supelco™ γ-DEX™ 225 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Capillary GC column is also known as open tubular column. The carrier gas flows through the central aperture and is unrestricted throughout the length of the column.
Thermo Scientific™ TracePLOT™ TG-BOND Alumina GC Columns: KCl Deactivation
Use Thermo Scientific™ TracePLOT TG-BOND Alumina GC Columns for linear and quantitative analysis of polar unsaturated hydrocarbons.
| Max. Temperature | Up to 200°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TracePLOT™ TG-BOND Alumina |
| For Use With (Application) | Polar Unsaturated Hydrocarbons Analysis,GC for Unsaturated Hydrocarbon Isomers,Linear and Quantitative Analysis of Polar Unsaturated Hydrocarbons |